ți-aș fi telefonat de dimineață să-ți spun că am să vin și-ți va fi frig că îți voi crește-n geamuri flori de gheață și că de dor am să încep să ning te-aș fi rugat
sufletele noastre s-au scurs prin porțile înserării mă lipesc de pereții reci unde nu se odihnește nimeni. alături omul stătea cu spatele rezemat simțeam cum îi cresc rădăcini asta era viața- simte vietatea ticăloasă intrată
Mă rog ades să nu-mi mai fie dor de chipul verii tale auriu, să-mi urc Golgota ploii mai uşor, pas de poem grăbit să nu-ţi mai fiu sub cerul unui cântec hăituit de păsări ce-şi
Eu cred că m-am pierdut cu tine în felul tău copilăresc – cum bine știi – din câte sunt, așa senine, tu ești motivul meu de-a fi! eu cred că tu te-ai rătăcit cu mine
Peste zări, pe drumurile oarbe Înspre mine tot încerci să vii Dar tăcută umbra ta mă soarbe Și mă pierde vântul prin câmpii, Îmi așterni covoarele stelate Și-mi aprinzi luceferi în priviri Din viori de
Mai știi tu când mi-ai dat cheia să intru în atriul drept și să las bucăți din mine pentru a-ți fi ție bine?
Îngheţu-mi mușcă din oase, iar pielea mi-e tot mai străină. M-am smuls din fericire şi-am creat fantome-n nimicnicie, am dansat in ploaie desculţă, iar acum, cu haine murdare si plânsă, respir o toamnă de-agonie și-aștept
Îmi înalț cerul până Departe, Până când atinge Stelele tale În veșnicie înglobate... Și clintesc în mine uitatele Timpuri de niciodată Pe care ți le-am Dăruit ca prin vis, Într-o noapte cu Lună mușcată... Ne
Mi-ai spus să nu mă mai hrănesc cu ţigări şi m-am înfometat. Mi-ai spus să nu mă mai alimentez cu ceai şi am rămas fără combustibil. Mi-ai spus să nu mai vorbesc cu stelele şi
Tu, fată frumoasă cu suflet de pelin, ai ars sufletul în mine, şi mi-ai pustiit munţii de mioare. Mi-ai încarunţit pădurile. Iar luna, ai facut-o să urle, ca inaintea ei lupul să pară un mieluşel.
Multe necazuri adunat-a Tăria vremurilor sure Și plânge fără de oprire jelind prin anticele turle, Îneacă frunze-nsângerate de biciul vântului tubat, Cântă prohodul unui soare ce s-a lăsat a fi uitat... E sfâșiată pe-ndelete cu
De o bucată bună de vreme blocul nostru este în întuneric. A căzut lumina. Un bloc fără lumină parcă nu are ochi, parcă nu are mîini şi picioare. E complet neajutorat. Ieri seară a trecut
Adesea cam uit ce simplu-i misterul: de pe pamant cel mai frumos de privit este cerul.
Culori, culori... Ce culoare au anotimpurile? Ştim bine! Iarna e albă când este ninsă, Dar e galbenă când ne este cald În casa închisă. Primăvara vrea să devină verde, Verde ne-nceput, Pentru o viaţă în
Şi a venit iar toamna cu ale sale vânturi reci Eu încerc să-nduplec iarna de lângã mine sã nu pleci Să stea pe loc, ascunsă de zăpezi şi gheaţã Ca floarea ce-am udat-o-n vară sã