Știam

Știam
Că te-am pierdut Știam, de mult... Că visul și visarea nu-i totuna, Doar eu le zăpăceam întotdeauna, Știam! Că suntem doar niște străini În lumea rozelor cu spini Știam... Că în iubire nu e rost 

Cai albi

Cai albi
acel cineva doar apăsa butonul și se aprindeau multe stele în copaci fremătau metafore gata șlefuite nu se mai vedeau limbile aspre care ne topeau sensurile a spart fereastra și mi-a aruncat la picioare dâra 

Singurătăți

Singurătăți
Singurătatea vine din odaia Acestui clar de lună abătut, Lumini de sticlă, felinare goale, Și stele picurând dinspre trecut... Singurătatea vine din uitarea Unei perechi de gând și-a unui timp, Când ne eram, singurătați dorite, 

Nu ne-nnopta…

Nu ne-nnopta…
o, cum se leagănă tandru zâmbetul tău a iarbă verde, neştiutoare de moarte, luminându-mi înalt dimineaţa învăpăiată, răsfirându-mi-se până-n adâncuri, departe! trecere de lumină, zâmbetul tău dezmierdat naşte curcubeie peste cafeaua din zori, modelând în 

Sub cer

Sub cer
de-ai vrea o noapte să dormim sub stele să nu ne fie ușile bariere, lipite-ar fi buzele mele de-a gurii tale mângâiere de-ai vrea sub cerul liber... o noapte măcar să ne simțim aproape n-ar 

Gol

Gol
Vine o vreme când viaţa se duce-n derivă, când totul devine un gol: Gol de vise ce nu merită a mai fi făurite; Gol de vorbe, doar câteva, spuse în van, arar ascultate de cineva; 
1 35 36 37 38 39 100