La fiecare pas te simt cum alergi spre noi doi, spre moaruri de azur, Iar smaraldele mi te arată ca un înger cutremurător de blând, Atunci când visul meu a devenit al tău, printre aştrii
Vocea ta mă cheamă din adâncuri limpezi Ce mă oglindesc prin ochii tăi căprui şi umezi Mă leagănă, mă clatină şi mă revarsă De-ar fi să cad acum... nu îmi mai pasă. Nu-mi pasă de
De-ai şti... ce albe-s zorile aici Când noaptea iese-atât de lin din tură, Când visele tu-mi stingi şi pleci Din filmul ce rulează-n camera obscură. De-ai şti... ce grele-s orele aici, Când tu nu scrii
E vremea-n care basmul coboară pe pământ Și vise șugubețe prind viață-n întâmplare, E timpu'-n care negrul își sapă-adânc mormânt, Iar albul luminos se scaldă-ntre hotare. Ocean de gheață-i cerul, granit neșlefuit, Pe care un
Vânam răsăritul... Din arcul privirii săgeţi somnoroase tot timpul zburau. Presam flori de rouă-n albumu-amintirii când paşi de speranţă mai des se scriau pe drumul spre mare... Cu vechi alteraţii vibram pe coline de zbucium
Azi am vrut să scriu o poezie. Căci voiam cumva să scot din mine-afară cum te vreau și cât te vreau și cum ți-am învățat fiecare gest de-atunci și cum te simt și cum te
Chiar ai trezit fără să ştii în mine cu-n zâmbet hergheliile de gând ce rătăcesc şi-acum prin zări străine, cu vântu-n coame, viu şi galopând în căutarea unei albe file pe care să-şi aştearnă-nspre apus
Hei, ochi goi ce ai făcut ieri, ce faci diseară? Când ai cules ultima oară? De trandafiri rostesc...de ce crezi că vorbesc? De ciulini morți ce-n lacrimi bântuiesc? Nu e destul?! Te-ai risipit pe tine
Ai buzele sculptate-n ruj, pe-o boltă, Dintr-o capelă părăsită-n nori, Când asfinţitul se aşterne în recoltă Printre-a butucilor, erotice orori. Şi ochii ţi-i iţeşti timid prin pâclă verde, Ce se înaltã dintr-un biet Cezanne, Când
Cu tine hoinăresc în mine însumi ținându-ți mana, înger femeiesc, și te feresc de râsu-mi și de plânsu-mi, dar te colind cu tot ce-i omenesc
când mă gândesc la tine îmi apari ca un kalașnikov îndreptat spre cap sau spre inimă ți-e frică să tragi pentru că dacă ai face-o ai vedea reflexia ta în bucăți din mine
el a zis... ți-aș oferi Lumina... Stelelor toate... din Paradis și Luna din superba... Noapte.
Să mergem toţi cu grijă, mai cad pe lume poduri, Din trepidaţie, paşii pot nărui şi temple. Să comandăm în ceruri papiota fără noduri, Să azvîrlim în sobă manualul cu exemple. Mi-aduc aminte bine, era
Auzi și tu clipit de gene? E-un greier mic și jucăuș, Îndrăgostit de-o buburuză, deznoadă doruri pe-un arcuș. A vrut să-i scrie o scrisoare cu picioruș muiat în tuș, Dar dacă se pierdea pe drum
Cuvintele şi-au scris poezia iar acum cartea ai lăsat-o pe masã necititã. Crivăţul împrăştie zăpada iar fulgul de nea ce stã sã cadă rătăceşte prin văzduh. Bulgãrele de pământ în care magnolia a prins rădăcină