te-aş fi oprit dacă-ai fi vrut să-mi fii timp fără capăt, pernă căpătâi - te-aş fi ţinut în braţe înc-un ceas chiar de-ar fi fost tot ce mi-a mai rămas. te-aş fi privit în ochi
Am vrut să plec departe, în tăcere, să nu-ţi mai las un singur rând măcar împăturit în foi de mângâiere şi-am vrut pentru vecie să dispar din calea ta, din gândul tău văratic, din vise
Iarna stelele strălucesc mai tare, O fi omătul ce se gudură la atingerea întunericului Sau o fi soarele aspru ce le ascute în mare? Sarea ce roteşte valul cu morişca zefirului Cotrobăie lumina cu degetele
Admirabil ca un vis, Firește, un vis de neatins, Admirabil ca un zmeu în zare, Împotriva vântului, un pârâu cu rouă și candoare. Admirabil și lejer ca al păcii porumbel, Straniu... într-un admirabil fel, Tainic,
Tu porţi pe suflet urme de culoare, Ce toamna, îţi pictează cu mici paşi Când orizontul în privire îţi tresare, Cu-ai săi cocori… tăcuţi şi laşi. Tu porţi în palme riduri de destine, Ce ursitoare
mă tem c-am obosit prelung în mine de ţipătul nesomnului din gând, de viscolul prin care-mi zburdă timpul, de tot ce-a fost târziu sau prea curând... într-un spital al nopţilor pierdute zac răsărituri fără de-nţeles,
Cântec, farmec și magie! Fără să băgăm de seamă, O întreagă poezie Șade în cuvântul Mamă. Nimeni n-are să-nțeleagă Inima cum se destramă Între griji și agonie. Știe sigur doar o Mamă! De la primul
Dacă sunt OM cu suflet ne-ntinat de ură şi vacarm de răutăţi, dacă sunt drum cu binele pavat și nu cotesc nicicând spre nedreptăţi, dacă pun vreascuri pe un foc de gând ce dăruie nevrând
Mamă, oare poți vedea de acolo, ghioceii cum cuprind livada ta deschizându-și boboceii, colţul ierbii răsărind pe sub argintii băltoace, viorele-mbobocind de vreo săptămână-ncoace, cum răsar lalelele din pâmântul încă rece, fără tine, florile nu
Chiar şi-ntre lumi, cu gându-s tot la tine. Ce dacă-n juru-mi umbrele roiesc și zdrenţuiesc seninul pe coline. Cu un surâs prăpăstii îmblânzesc și-mi leg de vântul stărilor o clipă care-nspre cerul tău mă va
E noapte încruntată și lună-i afară, Surâsul mi-e dulce și gura amară. Din streșini picură lacrimi de spre ușă În vatr-a rămas doar scrum și cenușă. Doar candela inimii ține cuminte Aroma iubirii necuprinsă-n cuvinte.
La sud de iarnă zace primăvara Şi iarba, chinuită, fierbe de atâta dor, Când aprig, Soarele a topit povara, Ce îl ţinea departe de al său odor. Spre nord, e mare agitaţie în aer, Când
Pentru zile cand stii ca tacerea transmite mai mult si mai cuprinzator decat tot ce ar putea face toate cuvintele din lume. Azi 1, maine 2, 3 si apoi infinitul 8 , ce te face
Se asezasera in asfintit, pe la ferestre amintiri, Eram si trist si obosit, prin suflet naluceau iubiri. Parea, dupa perdeaua trasa, ca soarele a disparut Si inima sarea ca arsa, de doruri cate a avut.
În căsuţa ei, micuţă dintr-o margine de lume toarcea lână o măicuţă necăjită... De-al ei nume hărnicia se legase dar în suflet avea spini fiindcă-o boală-i măcinase odoraşul... Prin străini leac a căutat întruna. Nicăieri