Eu, cel mai fidel cititor al tău, Aş putea să-ţi povestesc cale de foi întregi Cea mai mică parte din bucuria pe care am simţit-o La primul nostru "Bună". Simplul gând că ţi-aş fi corespondent
Suntem nebuni să aruncăm în mare atâtea cufere cu amintiri și-aceste lungi eșarfe de chemare să le-nnodăm de alte răzgândiri. Suntem nebuni să renunțăm la vise, la-mpachetări de ceruri în hârtii de zbor cu-atâtea înălțări
Depinde de noi, de noi doi, sa facem din vorbe fapte, din fapte trairi, din trairi amintiri, Sincere si cat se poate de bune, de dulci, frumoase si calduroase, Pentru ca mai tarziu, cand ne
Ce triste sunt poveștile Ce se trăiesc doar în interior Le simți mereu săgețile Căci lasă în urmă numai dor. În ce straie frumoase sunt gătite Din păcate nu pot fi împărtășite Și găsești că
S-a izbit cu tâmpla de înaltul cel mai înalt sfărâmând neînţelesuri ce nu le putea înţelege. Din ochii bulbucaţi de mirarea absurdului ţâşneau neîncăpătoare guri ce molfăiau incertitudinile existenţei. Rămânerile se pierdeau în hăuri, haotice
Perfectă din toate punctele de vedere, Suma a trei unghiuri ce-ar putea înconjura lumea, Trei forme stilate, volum complementar prin scădere fără vreo importanță dacă e marți sau lunea. Privește lumea doar din trei puncte
Atinge-mi sufletul, Străbate-mi cerul Adu-mi răsăritul Liniștește-mi grăbitul Respiră-mă încet, Memorează-mă Colorează-mă Curtează-mă.
Omul care mergea fără să Lase urme, Care tăcea vorbindu-mi, Strigându-mă pe nume, Care privea în vid Umplându-l de-a sa lume- Eu l-am iubit cândva Scriindu-mi-l în rune... Om ce iubea frenetic, Ființă împietrind, Și
"Cât te-am căutat..." i-a spus el zâmbind când pe șira spinării îi dădea răsărituri după răsărituri născute parcă din tremurul mării îi îmblânzea pe trup valuri după valuri îi săruta tălpile picioarelor desculțe care au
creionul viselor mi-a schiţat zâmbet şi linişte fără riduri păream o vară melancolică ce-şi aştepta cireşii să se pârguiască la o - nsemnată cotitură de gând păsări măiestre ţâşneau din ochii mei nerăbdători să te
Declin, familii răvășite, Doi "refugiați" cu acte scrise, Pășeau pe drumuri părăsite, cerând favoare de la vise… Purtam speranțele la mine, Doream să nu se mai repete Blestemul răilor, ce vine, cu suferință și regrete.
Suntem doar noi, hoinari, batrani si singuri Ce-si stau de veghe-n noapte, Marturisind sub luna mii de ganduri. Te rog sa-mi canti de leagan, imi spui ca-i sa ma sperii, Eu nu mai stiu ce
Am întrebat aseară un copil de ce strânge luna în brațe cu atâta putere; El mi-a spus că acolo e sora lui încă nenăscută Care face castele din nisip și înoată în mări de praf.
Mi-am înfăşurat inima deasupra cerurilor, unde curcubeiele îşi rotesc leneşe pletele, mă gândeam, că te-aş putea găsi tivit în cruce, în cătrinţa ori în cămaşa ascunsă de potop, că omul seamănă după loc şi după
Mai cred și în răstimpuri fermecate mai cred și-n romantism, adeseori în lumea plina de păcate mai cred în anacronicul buchet de flori Mai cred și, uneori, în basme, cu feți frumoși și zâne pot