Dacă

Dacă
Dacă v-ar păsa de țară n-ați mai jupui-o-ntruna, n-ați mai face-o de ocară, n-ați înscăuna minciuna, n-ați lovi în ea cu valuri și cu stânci de nepăsare, n-ați aduce-o între maluri clocotind de indignare. Dacă 

Spune-mi

Spune-mi
Ai auzit ceva bătând aseară În geamul tău? Eu am rugat un ram Să îţi trezească gândul şi-o vioară Să-ţi cânte-a dor cumplit... Dacă ştiam Că-ţi îmbrăcasei visele cu mine Să te trezească n-aş fi 

Lacrimă de dor

Lacrimă de dor
În zăpada dalbă, lacrimă de spin pășesc făr-de urmă... viață fără chin! Îmi ascund în tine, gândul rupt de mine, te privesc prin ochii singuraticului vânt, Noaptea mă-ngheață, visu-ți de sclipiri! viața mea a fost 

Cântec

Cântec
sunt dimineţi în care nostalgia mă face să cred că exişti cu adevărat dincolo de fereastra cu care măsor depărtarea gândul meu bâjbâie după tine - mânuţă a copilăriei întinzându-se după cireşe şi cuiburi de 

Provizoriu

Provizoriu
În patul cu speranţe plouă din cer mirese şi stă cu lumînarea aprinsă un zevzec, se-mpart gogoşi cu urdă pe strada Zece Mese, amantele de beznă se-ndrăgostesc sub bec. În cîte-o dimineaţă răsună veşnicia ca 
1 53 54 55 56 57 100