Ploi mărunte, pași mărunți, timizi m-au adus sub cerul despărțit de zi, cu două frunze lipite de pantof în două brațe ce le-ador. E bolnavă natura, îmi spuneam; că e de trei zile numai ceață,
Îmi voi ascunde dragostea în mare. Când o privești, albastrul său să-ți aducă aminte de culoarea sufletului meu! Valurile ei să te cuprindă și să simți cum doare! Îmi voi ascunde dragostea în mare. Apusul
Trupul mi-e amorțit Afară e umed, Miroase a frunze Sunt moi la atingere Lipicioase. Miroase a vechi A iubire la ceai A mângâiere A întâlnire de buze sub ploaie. Miroase a zile trecute A povești,
nu ajung până la raftul de sus al dulapului cu zâne albastre urc pe scăunelul închipuirii ori de câte ori vreau scot din jobenul secundei porumbei peltici de cuvânt şi te fac să zâmbeşti sunt
Privește-mi ochii, vezi lumina? sa știi doar că-i lumina ta în care mă cufund - aievea - în deznădejdile de-o clipă cerându-i zilei, serilor și nopții cu freamătul etern, cu minunata ta iubire, cu zâmbetul
Şi tu ştii că a revenit ca un vânt de din vis Ce ne-a adus atunci o lacrimă printre abis, Adulmecată de furtuni ce fost-au strop de soare Oare? Dar tu, iubito, şi-atunci, şi-acum, eşti
Frumoasa mea, e luna plină, pe luciul apei se aștern o frunza pală , o lumină și dintre toate cel mai drag se oglindește-așa senin - ca în căușul palmei tale - azi, chipul tău,
am pielea neagră și culeg în draci bumbac pe plantația unor arieni dacă încetinesc ritmul timpanul mi-e biciuit sistematic spre orizont tot mai mult bumbac sau căpșuni sau căpușe sau orice nu cunosc ziua de
Hai să stoarcem viața de esențe s-o cuibărim pe- un nor – cu dor – și apoi la primul zbor cu turbulențe pe valuri s-o lăsăm, pe un vapor! În pânze să ne sufle doar
Câtă liniște și neliniște mi-a invadat ființa! M-ai atins. M-ai trezit. Tu, fericirea și slăbiciunea prezentului meu. Ce luptă poartă al meu suflet! Ce furtună îmi răscolește simțurile! Lacrimile mă inundă. Mă dor. Mă doare
Lumina aceasta din noi e răsfrântă În zeci de iluzii-aruncate, mărunte, Ca fina podoabă a zilei ce luptă Cu fricile ei înnoptate, Cărunte... Lumina aceasta minune Ne este - O muzică surdă de harpe Ciupite
Câte fulgere, câte trăsnete, câte dezastre, cât potop, câtă urgie, cât prăpăd, câtă pacoste, câtă dragoste Între noi.
În bătaia ploii iară Ne vom cufunda barbar, Ca-ntr-o liniște avară Ne cuprindem... iar și iar... Iar las dorul să grăiască Și s-adune-n sânu-i cald Toată larma tinerească Mirosind a mir și brad... Căci ca
îmi place să scriu scrisori. doar că… încet, încet la capătul firului n-a mai fost nimeni să mi le primească . a-mbătrânit hârtia, cerneala are spori fungiformi, miroase a trecut, a alaltăieri. mâna mi s-a
dacă iau creionul green pacifiştii ies cu pancarte în faţa primului vers de parcă aş fi regina defrişărilor nu tăiaţi copacii strigă învârtindu-se în cercuri concentrice în jurul paginii virgine să moară bărzăunii şi ghionoaiele