în supermarket priveam buimacă zâmbetul formal al casierei la ora două noaptea, iar eu nu voiam decât să citesc fie și doar un rezumat la Divina comedie, nu îmi doream mult țigări sau pâine, mi
Nu era loc pentru mine într-o îmbrățișare în care încăpeau doar oase, căci oasele mele erau verzi și prindeau rădăcini ce ieșeau din îmbrățișare. Nu era loc pentru mine într-un simplu cuvânt, căci încă-mi citesc
Nană mare, cum mai e pe la tine? Mai sunt cocori ce-ţi vin la poartă Sau păsări ce-ţi aduc în cioc un dram de noroc? Mai şuieră vântu-n surdină printre merii din grădină? Ploaia ţi-a
Nimicul se naște din prea mult, Sau prea puțin, Sau din unul cu plus Și altul cu minus. Nimicul nu are trecut, Nu are prezent, Nu are viitor, Nu este de nici un ajutor. Să-i
Un val plesneşte în noapte... Cuvintele vorbesc misterios prin tăceri, adânc inspiri sărutul. E noaptea din noapte, ca visul din vis, ca ochiul din lacrimă. Cineva invizibil mângâie păpădiile din zâmbetul ei, copil plutind în
Te astept de un veac si o clipa Gandul este scrisoare Fapta o crancena intemnitare Si totusi, visez o biata clipita Ochii nostrii sa prinda iar scantei Si adormiti sa ne ascundem sub tei Amurg
Lumini fade rosiatice Imbratiseaza orasul pustiu Atata durere muta zace In impatimitii de rachiu Unde sa fugi ? Toate`s duse Azi, ieri si maine e in van Dans timid in paturi roase Timp umbrit de
Cu un zâmbet, cu o privire, Am cumpărat a ta simțire. Este foarte importantă pentru mine, Este a sufletului meu oglindire. Cu un vers bine ales, Am cumpărat al tău gând de pripas, L-am cântărit
am doar 108 citite și înc-un infinit de răsfoit mi-s vorbe care încă nu-s rostite și muchii care trebuie de-ndoit am zâmbete lăsate-n așteptare și lacrimi care înca nu m-au învățat doar au săpat…și-n taina,
Inima mea are un dor nebun de iubire. Tresare la un zâmbet, la o privire... Se lasă fermecată și freamătă iubiri neîmpărtășite. Inima mea are un dor nebun de iubire, Dar, vai, lacrimile mele nu
N-am să te întreb, “De ce?” N-am să mă întreb, “De ce?” Voi dispărea din gândul tău, Vei dispărea din gândul meu, Iar viața își va urma cursul său, Fără păreri de rău. N-am să
Învață-mă să îmblânzesc zăpezile, să pot dansa cu primăvara, să-i aud inima cum bate, pulsul ei contopindu-se cu al meu. Să-i desprind de pe artere fiorul nopților pierdute înmugurind în sânul cuvintelor. Gândul să se
Spațiul va mări distanța dintre noi, Vremea va aduce zăpezi și ploi, Va ninge cu tăceri și gânduri noi, Vom plânge pe dinăuntru, amândoi. Timpul va aștepta cuminte Iubirea fără jurăminte, Să ne aducă aminte,
Sunt astăzi încercat de sentimente Privind cum se ivește o realitate nouă Simt cum mă prinde alene nostalgia A unui veac tăiat perfect în două… Am strâns în mine multe clipe vii Cu multe amintiri
Se stie ce'nseamna sa fie primavara! Dar nu se stie ca acolo, Aproape de marginea padurii, Se pot imita copacii... Si totusi , l-am vazut pe padurar Rupandu-si mugurii de pe gat De pe brate...