Și încă cinci invitații la meditație. Nu frumusețea ne face să iubim, ci iubirea ne face să vedem frumusețea. Nu ți-e drag cine-i frumos, ci-i frumos cine ți-e drag. Acel ce n-a cunoscut decât pe
Zece gânduri despre dragoste, despărțire și viață. Sufletul omului e ca orice buruiană - dacă nu-i dai apă la timp se veștejește, se chircește și moare, adică-i piere dragostea de viață. Ca să-ți fie drag
Să mai și zâmbim. O parodie la o foarte cunoscută reclamă. Și, pentru aceia care nu știu despre ce este vorba: iată reclama Volvo în care Jean-Claude Van Damme a făcut furori.
Septembrie cald e-n septembrie gri... Septembrie galben. Seri lungi, viorii, Fug zilele verii spre soare. Trec stol Cocorii scad sus. Toamna vine domol. Din vară în vară, dând iernii ocol Septembrie cald e-n septembrie gri,
O scurtă călătorie filmată. N-oi uita vreodată, dulce Bucovină, Geniu-ţi romantic, munţii în, lumină, Văile în flori, Râuri resăltânde printre stânce nante, Apele lucinde-n dalbe diamante Peste câmpii-n zori. Mihai Eminescu, La Bucovina (1868) Un
"Bătrânețea începe când nu mai avem proiecte." "Acestea sunt schimbările sufletului. Nu cred în îmbătrânire. Cred că ne schimbăm permanent aspectul în fața soarelui. De aici rezultă optimismul meu." (Virginia Woolf) 10 mari actori: Brigitte
"Dar tu de vrei ca-n urmă-ți eu tot să mai plâng încă..." Și ura și iubirea acuma de la tine Făr' de însemnătate vieții mele-ar fi, Iubirea ți-am plătit-o cu lacrimi și suspine Și ura-ți
Primul festival de fotografie din București se va desfășura în perioada 5-14 septembrie între Bulevardul Unirii și Șoseaua Kiseleff, centrul Bucureștiului devenind astfel un coridor al artei fotografice în care să ne bucurăm prin ateliere
De dragoste de viață. Sunt tânăr, Doamnă, vinul mă știe pe de rost și ochiul sclav îmi cară fecioarele prin sânge, cum aș putea întoarce copilul care-am fost când carne-mi înflorește și doar uitarea plânge.
O frumoasă poezie de dragoste. Doar un pas ne desparte. Nu știu dacă pasul absent e al meu sau al tău. Tu stai pe un mal al lui eu pe altul și între noi curge
"...și strigă, strigă pierind în septembrie mâinile tale." Vremea iubirilor noastre-a fost vara fugară, vara târzie-a pus capăt grăbitului zbor. Parca văd cum plecai pe nisip - strigau, strigau și piereau în septembrie mâinile tale. Nu
90 de secunde. Pentru neuitare. Ar fi multe de spus. Dar, în loc de a așterne cuvinte, vă las, pe fiecare, să vă așterneți propriile gânduri. Și să simțiți. Căci, cu siguranță, veți simți. După
Ce am învățat despre viață de la bunicul meu (cel care a învățat despre viață vreme de o întreagă viață). 70 de ani a trăit cu amintirea războiului: mizerie, păduchi, frig, întuneric și singurătate. O
O întrebare despre viață. Și o poveste emoționantă din care cu toții avem de învățat. "Pentru ce trăiesc oamenii? Pentru a pierde pe cineva? Pentru a continua să trăiască? Pentru a trăi mai mult? Sau
Poate așa, veți regăsi motivul pentru care și acum, sunteți unul lângă altul... În ultima vreme, am învățat să privesc în mine. Să caut răspunsuri bune. Soluții. Și am învățat să privesc și în jur.