Bine ai venit pe WebCultura

Din cuprins:

Raluca David si Gobbel la Berlinale Talent Campus

Esti ceea ce iubesti

Din fericire, iubirea este simplă. Doar noi o complicăm. Prin egoism, prin posesiune, prin confuzie. Obișnuim să confundăm iubirea cu...

Continuare...


Inregistrare

Colaboratori

Trimite-ne un articol prin intermediul formularului de aici. Daca ne place, il publicam. La cel de al doilea articol publicat vei primi o parola personala.

Ai uitat parola?

Noua parola iti va fi trimisa pe e-mail.

Aboneaza-te gratuit

Powered by

Profil

Raluca David si Gobbel la Berlinale Talent Campus

WebCultura@ | 4 Ianuarie 2012
Etichete: , .

Articol »

Raluca David, regizoarea filmului Gobbel, a fost selectata la Berlinale Talent Campus.

Regizoarea Raluca David, absolventă a Facultății de Teatru și Televiziune din cadrul Universității Babeș Bolyai a fost selectată la cea de-a zecea ediție a programului Berlinale Talent Campus, desfășurat în perioada 11-16 Februarie 2012 în cadrul Festivalului Internațional de Film de la Berlin.

Raluca David va participa la Campus Studio, unul dintre cele 8 programe de training din Berlinale Talent Campus, cu filmul de debut al acesteia, Gobbel, produs de Cristian Hordilă.

Campus Studio este un training intensiv de post-producție și editare în cadrul căruia participanții au ocazia de a-și îmbunătăți filmele aflate în etapa finală de producție, beneficiind atât de îndrumarea unor profesioniști din domeniul cinematografic cât și de o tehnologie performantă.

Din cele peste 4300 de aplicații, din 137 de țări, Raluca David este unul dintre cei 24 de cineaști selectați în programul Campus Studio.

Gobbel spune povestea unui german sas, care, după mai bine de 60 de ani, se întoarce acasă, în România pentru a-și petrece ultima perioadă a vieții sale. Este prins însă în tradițiile și obiceiurile românești legate de înmormântare în cel mai ironic mod posibil. Filmările s-au desfășurat pe parcursul a 8 zile, în satul Dorolea, din județul Bistrița-Năsăud. Scurtmetrajul clujean a fost finanțat exclusiv din surse independente, obținute prin product placement și susținere atât din partea unor companii locale din Cluj, cât și internaționale.

În palmaresul filmului se află până în prezent Premiul pentru Cel Mai Bun Scurtmetraj, acordat la cea de-a treia ediție a Festivalului Internațional de Film Comedy (Cluj) și Premiul pentru Cel Mai Bun Film în cadrul competiției Open Society Shorts (București).

Despre autor »

WebCultura

WebCultura.ro este un site despre viața orașului. Și despre conversațiile pe care fiecare dintre noi le poartă cu orașul în care trăiește. Pentru că orașul ne vorbește și, la rândul nostru, îi vorbim și noi, chiar dacă nu întotdeauna reușim să ne ascultăm unii pe ceilalți. WebCultura.ro este un site al proiectelor culturale. Al conversației urbane dintre locuri, întâmplări și oameni. Al deciziilor pe care le luîm în fiecare zi. Și al deciziilor pe care le amânăm în fiecare zi.

Alte articole scrise de

Adresa email nu va fi publicata. Campurile marcate cu * sunt obligatorii.

*

Paspartu

Parteneri

© 2010-2012 WebCultura.