Bine ai venit pe WebCultura

Din cuprins:

Premiile Festivalul Internaţional de Carte Transilvania

iPhone: trei lucruri amuzante

1. În Rusia, credincioșii schimbă logo-ul Apple cu semnul crucii Potrivit portalului Interfax, s-au semnalat mai multe astfel de cazuri,...

Continuare...


Powered by

Premiile Festivalul Internaţional de Carte Transilvania

WebCulturade @
14 October 2015

Festivalul Internaţional de Carte Transilvania (ediţia a III-a, 2015) și-a desemnat câștigătorii.

Aflat la cea de-a treia ediţie, Festivalul Internaţional de Carte Transilvania este un eveniment de anvergură internaţională care susţine cultura scrisă română şi universală. Centrul Clujului a găzduit, din nou, cele mai importante edituri din ţară şi de peste hotare. Au avut loc numeroase lansări de carte, recitaluri de poezie şi lecturi publice; întâlniri cu peste 400 de scriitori români şi străini; dezbateri, conferinţe, colocvii, concerte și spectacole.

Iată în cele ce urmează lista premiilor FICT 2015:

1. Antonio Gamoneda (Spania): Marele Premiu al FICT 2015 pentru opera sa de rang mondial;

Poetul spaniol Antonio Gamoneda primind Marele Premiu (credit foto: Ovidiu Manoilescu).

Poetul spaniol Antonio Gamoneda primind Marele Premiu (credit foto: Ovidiu Manoilescu).

2. Paul Emond (Belgia): Premiul “Reuniunea artelor” pentru opera sa şi pentru contribuţii la dezvoltarea relaţiilor culturale româno-belgiene;

3. Jacques De Decker (Belgia): Premiul “Cetăţean de onoare al literaturii române” pentru dezvoltarea relaţiilor culturale româno-belgiene;

4. Florence Noiville (Franța): Premiul “Lumea e o carte” pentru romanul Ataşamentul şi pentru promovarea literaturii în Le Monde;

5. D.R. Popescu (România): Premiul “Mari scriitori ai Transilvaniei”;

6. Augustin Buzura (România): Premiul “Mari scriitori ai Transilvaniei”;

7. Ion Mureşan (România): Premiul “Viaţa ca un poem” pentru întreaga sa operă poetică;

8. Dorin Tudoran (SUA): Premiul “Voci glorioase” ale scrisului românesc;

9. Franz Hodjak (Germania): Premiul “Aripa germană a Echinoxului”;

10. György Dragomán (Ungaria): Premiul “Cartea care dăinuie” pentru romanul Regele alb;

11. Gabriela Adameşteanu (România): Premiul “Cartea care dăinuie” pentru romanul Dimineaţa pierdută;

12. Jean-Louis Courriol (Franța): Premiul “Ambasador de onoare al literaturii române în spaţiul european”;

13. Florica Ciodaru-Courriol (Franța): Premiul “Ambasador de onoare al literaturii române în spaţiul european”;

14. Cătălina Iliescu Gheorghiu (Spania): Premiul “Ambasador de onoare al literaturii române în spaţiul european”;

15. Mircea Măran (Serbia): Premiul “Cultura română fără frontiere”;

16. Valentin Mic (Serbia): Premiul “Cultura română fără frontiere”;

17. Sanda Tomescu-Baciu (România): Premiul “Proba limbii române” pentru traducerile din literatura norvegiană şi promovarea relaţiilor interculturale;

18. Rodica Lascu-Pop (România): Premiul “Proba limbii române” pentru traducerile din literatura belgiană şi promovarea relaţiilor interculturale;

19. Mircea Bochiș (România): Premiul “Alexandru Căprariu – oameni în slujba cărţii” pentru contribuţia originală în grafica de carte românească;

20. Victor Miron (România): Premiul “Cărţile pe faţă” pentru promovarea cărţii în spaţiul virtual.

Ne vedem anul viitor, la cea de-a patra ediţie, care promit organizatorii, va fi la fel de frumoasă.

Organizatori: Asociația Culturală Eikon, Primăria și Consiliul Local Cluj-Napoca. Proiectul susține candidatura orașului Cluj-Napoca la titlul de Capitală Culturală Europeană 2021. Partener principal: Ministerul Culturii. Sponsor principal: Banca Transilvania. Sponsori: Amprenta Advertising, Autosincron (Dealer autorizat Land Rover și Mazda), Cabina cu Zâmbete, Cadoul meu, Cataleya, Editura Mega, Galeria de Artă Danel, Hotel Meridian, Julius Meinl, Napocamin, Oscar Downstream, PMA Invest, PP Protect, Restaurant Aroma, Restaurant Shanghai, RMB Inter Auto (Dealer autorizat Mercedes, Ford, Hyundai și Mitsubishi), Royal Classic Hotel, Zetea Transilvania.

Despre autor

Comentează

Parteneri

© 2010-2014 WebCultura.